Lubczyk ogrodowy



Lubczyk ogrodowy jest rośliną wieloletnią. Inne nazwy ludowe rośliny to: lubczyk lekarski, mleczeń, lubiśnik lekarski, łakotne ziele. Wyciąg z lubczyka ogrodowego stanowi główny komponent powszechnie znanej i lubianej przyprawy maggi.



 Pierwsze brązowe buteleczki z przyprawą do zup zostały wyprodukowane
w Szwajcarii przez lokalnego przedsiębiorcę Juliusa Maggi. To właśnie od jego nazwiska pochodzi nazwa wyrobu, który bardzo szybko stał się popularny na całym świecie.


Lubczyk uprawiany był już w ogrodach i sadach starożytnego Rzymu i Grecji.
W tradycyjnej medycynie wykorzystywano go jako afrodyzjak i lek zwiększający popęd seksualny. Wierzono, że ma wielką moc, dlatego był podstawowym składnikiem w napojach miłosnych. Według dawnych przesądów, lubczyk wykopany razem z nacią 1 października o świcie zamieniał kłótnie i zwady małżonków w miłość. Doczepiony do sukni ślubnej lub wpięty we włosy miał wnosić w życie młodej pary szczęście.


W pierwszym roku po posadzeniu lubczyk tworzy dużą rozetę długoogonkowych liści o blaszkach pierzastych i lśniących. W następnym roku ziele osiąga nawet 2 m wysokości. W najcieplejszych miesiącach letnich, na górze łodyg pojawiają się płaskie kwiatostany, złożone z drobnych, żółto - zielonych kwiatów.




Uprawa




Lubczyk doskonale rośnie w glebie przepuszczalnej, wilgotnej, ciepłej i zasobnej
w wapń. Nasiona wysiewamy w szklarniach w sierpniu, a wysadzamy  wczesną wiosną. Bez problemu można je nabyć zarówno w sklepach ogrodniczych jak
i w marketach. Sadzonki ziela znajdziemy też wiosną na targach i bazarkach. Jeżeli dysponujemy małym ogródkiem, ziele to powinno obowiązkowo się w nim znaleźć, natomiast jeśli nie posiadamy takowej rośliny, warto się zastanowić nad jej posadzeniem.


Zastosowanie




Lubczyk jest aromatycznym zielem, stosowanym w kuchni, kosmetyce oraz medycynie. Liście ziela można wykorzystywać na bieżąco, jak również zamrażać
i suszyć. Smakiem, wonią i wyglądem są podobne do selera. Mają mocny
i gorzkawy zapach. Dodaje się je do różnego rodzaju zup z ziemniakami czy grochem. Genialnie wzbogacają smak rosołu. Lubczyk doskonale pasuje też do potraw rybnych i mięsnych. Stosuje się go do marynat, sosów, sałatek, twarożku
i masła ziołowego, a w niektórych krajach łodygi ziela przygotowuje się jak szparagi. Suszyć można także korzeń lubczyku, który najczęściej stosowany jest do zup i sosów mięsnych. W angielskiej sztuce kulinarnej nasiona dodaje się do różnego rodzaju wypieków i chleba. W przemyśle spożywczym ziele jest wykorzystywane jako dodatek do mieszanek ziół i kostek rosołowych oraz aromatyzowania wódek i likierów.


Napar z korzenia lubczyku działa wykrztuśnie, moczopędnie i wiatropędnie. Używany jest przy niewydolności nerek, nieżycie dróg moczowych oraz chorobach górnych dróg oddechowych. Ziele potrafi także uśmierzać bóle menstruacyjne i potęguje pobudliwość seksualną.




Polecane potrawy


Gulasz


Krupnik


Bigos po staropolsku


1 komentarz:

  1. Bardzo fajny blog, ciekawe tematy, smaczne przepisy. Gratuluję Autorce:) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń