Oregano



Oregano zwane także lebiodką pospolitą to bardzo znane
i cenione zioło o znakomitych właściwościach leczniczych
i walorach smakowych. Jest wieloletnią rośliną pochodzącą
z Europy i ze Środkowego Wschodu. W sprzyjających warunkach osiąga do 1 m wysokości. 


Oregano hodowane jest też jako roślina ozdobna ze względu na ładne kwiaty
i małe wymagania. Wykorzystywane jest w aranżacji skalniaków i rabat
w ogrodzie.


Już naszym przodkom oregano było doskonale znane. Babilończycy i Egipcjanie stosowali wyciąg z tej rośliny w leczeniu rozmaitych dolegliwości. Hipokrates uważał ziele niemal za antidotum na wszelkie schorzenia i choroby.
W średniowieczu wierzono, że zioło strzeże przed czarami. Sądzono, iż oregano zapewnia miłość ukochanego oraz ma wielką moc zdrowotną.


Oregano ma wiele rozgałęzionych łodyg i liście okryte meszkiem. Kwitnie od lipca do końca września na kolor fioletowo-różowy.



Uprawa



Z uprawą oregano nie ma problemu, ponieważ nie jest rośliną wymagającą. Lubi słoneczne i zaciszne miejsce oraz przepuszczalne podłoże. Zioło hoduje się także na balkonie czy w domu, wystarczy zapewnić mu jasne miejsce i pamiętać, aby nie przesadzić z podlewaniem. Oregano możemy rozpleniać poprzez podzielenie starszych roślin lub wysiew nasion. W czasie kwitnienia roślina jest najlepsza do zbioru. Ścięte ziele należy suszyć w pęczkach w ciepłym i suchym miejscu. Suszone oregano ma wyraźniejszy zapach niż świeże.Nasiona rośliny można kupić w sklepie zielarskim, supermarkecie, a nawet na targu. W moim przypadku był to targ. Należy je przycinać kilka centymetrów nad ziemią dla uzyskania krzewiastego kształtu.



Zastosowanie

 



W kuchni jako przyprawa stosuje się suszone bądź świeże oregano. Ma ostry, gorzkawy smak i korzenny zapach. Używa się najczęściej do dań z pomidorów, pizzy, sosów, zup, duszonego mięsa, sałatek i makaronów. Ziele stosowane jest
w niektórych alkoholach: wódkach, winach wermut, likierach. Oregano jest składnikiem ziół prowansalskich.


Lebiodka pospolita ma wiele właściwości leczniczych. Olejek eteryczny działa przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie, a garbniki zapobiegają biegunce. Zioło wykorzystuje się do kąpieli wzmacniających, utrzymania higieny jamy ustnej oraz przy trudno gojących się ranach. Lebiodka pobudza apetyt, działa wykrztuśnie,
a napar wspomaga pracę jelit, stosowany jest przy atonii jelit, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz niedoczynności wątroby.
 



Polecane potrawy





Nadziewana papryka




Spaghetti


1 komentarz:

  1. Chyba muszę wypróbować tą kąpiel wzmacniającą, bo oregano u mnie nie brakuje :) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń